بررسی کیا اپتیما 2016Reviewed by مارکت بیس on May 30Rating: 5.0بررسی کیا اپتیما 2016بررسی کیا اپتیما 2016 همرا باعکس و جزئیات کامل در فروشگاه اینترنتی مارکت بیس

کیا اپتیما اگرچه پیش از این هم خوب بود ولی در طراحی جدید آن در مدل ۲۰۱۶  به مراتب بهتر شده است . مواردی نیز وجود دارد که می توانست بهتر باشد ، اما کیا در حفظ جایگاه اپتیما در بازار رقابتی خودروهای سدان سایز متوسط ، عملکرد بسیار خوبی داشته است .

رانندگی با اپتیما ۲۰۱۶

 در رانندگی با اپتیما ۲۰۱۶ در حالت اسپورت ، پاسخگویی سیستم انتقال  نیرو و سیستم هدایت تغییر می کند و فرمان سفت تر می شود  ، اما نه به اندازه ای که یک فعالیت بدنی سنگین محسوب شود . فراموش نکنیم نمی توان اپتیما را در رده ی خودروهای لوکس سدان مانند BMW قرار داد ، اما برای کلاس ماشین های غیرلوکس و غیر سرعتی اتومبیلی با عملکرد بسیار خوبی است . در حالت اسپورت ، سیستم انتقال قدرت مدت زمان بیشتری در دنده های سنگین باقی می ماند و این مساله امکان عکس العمل سریع تر را برای اتومبیل فراهم می کند .

در حالت نرمال ، سیستم انتقال قدرت خودرو به سرعت دنده معکوس می کشد ، زیرا این اتومبیل ، یک اتوموبیل ۶ دنده است و برخلاف گیربکس های ۸ یا ۹ سرعته ، دنده معکوس خیلی سریع اتفاق می افتد . انتقال نیرو مانند خودروهای ۸ یا ۹ دنده سریع نیست و عکس العمل “غیرمکانیکی/ارتجاعی” منحصر به فرد ، که در دیگر خودروهای این کلاس یافت میشود را ندارد . فرمان نرم تر است و عکس العمل زیادی که نسبت به کوچکترین حرکت از خود نشان می دهد چندان خوشایند نیست ؛ تقریبا شبیه بازی های ویدئویی است که هر قدر هم خوب از فرمان استفاده کنید باز هم حرکات خودرو غیر قابل پیش بینی است .

موتور کیا اپتیما ۲۰۱۶ با یک توربوی کوچکتر و منحنی گشتاوری که گشتاور بیشتری را با سرعت های پایین تر تولید می کند ، بهینه شده است . کمپانی کیا اذعان دارد که اپتیما ۲۰۱۶ دارای بیشترین نیرو در شتاب ناگهانی در هنگام دور گرفتن خودرو است .

مدل جدید اپتیما از توربوی کوچکتری استفاده می کند که  پر سر و صداتر به نظر می رسد و محدوده توان گسترده تری دارد که این تغییر نسبتاً خوبی است .

  سواری در اپتیما ۲۰۱۶

کیا اپتیما ۲۰۱۶ سواری فوق العاده نرمی دارد . اپتیما به خوبی از پس تمام موج ها و ناهمواری های جاده ( البته به جز دست اندازهای بزرگ ) بر می آید . به گفته ی کیا ، شاسی خودرو بازبینی شده و ترکیبی از فولاد مقاوم و فوق مقاوم در آن بکار رفته است ؛ همچنین سیستم تعلیق خودرو و قطعات آن به منظور بهبود دینامیک شاسی تغییر کرده است که این تغییرات نتیجه بخش می باشد .

اپتیما ماشین تقریباً بی سروصدایی است . درهنگام رانندگی اندکی صدای باد می آید و صدای جاده هم خیلی کم در داخل اتاق ماشین به گوش می رسد . کیا می گوید تغییرات شاسی به منظور بهبود دینامیک خودرو ، در جهت کاهش سروصدا و لرزش اتاق نیز بوده است و میبینیم که تغییرات در این زمینه هم تاثیرگذار می باشد .

فضای داخلی اتاق

سرنشینان صندلی جلو خوشحال باشند چراکه حالا آن ها هم همان تنظیمات صندلی که راننده دارد از جمله تنظیم ارتفاع را دارند  ؛ بنابراین افرادی که قد کوتاهی هم دارند می توانند انتهای جاده را بهتر ببینند . در اپتیما  Lx ، صندلی سرنشینان هم قابلیت تنظیم ارتفاع دارد البته در مدل SXL ارتفاع محافظ گودی کمر صندلی سمت شاگرد مانند راننده قابل تنظیم نیست .

کیا می گوید که سیستم کنترل مرکزی ، مایل به سمت راننده است اما نه آنقدر که نتوان به راحتی از سمت شاگرد تنظیمات هوای داخل خودرو را انجام داد یا مسیریاب را دید . درواقع ، اگر کیا نگفته بود که کنترل به سمت راننده مایل است ، ممکن است اصلا متوجه آن نشوید .

در کل ، طراحی داخلی آن خوب است اما ضعف آن یک تصمیم در طراحی داخلی است . کیا داشبورد را با یک خط افقی که یک قطعه تزئینی روی آن قرار دارد طراحی کرده است . بالای این خط یک صفحه ی لمسی و زیر آن دکمه های کنترل قرار دارند . طراحی تقریباً مناسبی است به جز اینکه جلوی سرنشین یک سطح وسیع خالی داشبورد قرار میگیرد و به نظر چندان خوشایند نمی آید و طرح و نقش داشبورد هم کمکی به بهتر شدن این قضیه نمی کند . این مساله در حین رانندگی چندان اهمیتی ندارد اما جلوه خوبی هم برای سرنشین کنار راننده ندارد .

تنها نقطه ضعفی که می توان روی آن دست گذاشت بوق این خودرو است که طرح روی پلاستیک و قاب گرد آن توی ذوق می زند و آن قدر که از آن توقع داریم ، لوکس نیست .

فضای خوبی برای سرنشین صندلی جلو وجود دارد که به هیچ وجه احساس ناراحتی روی صندلی نمی کند . همچنین مجموعه ی خوبی از محفظه ها برای قرار دادن وسایل مثل شیشه  آب ، تلفن و دفترچه یادداشت وجود دارد .

فضای صندلی های پشت با دیگر اتومبیل های آن کلاس رقابت می کند . قرارگیری صندلی راننده دقیقاً به گونه ای است که  فضای مناسبی برای قراردادن پاها در صندلی عقب ایجاد می کند . کمی زانوها بالا می آیند اما درحدی نیست که در رانندگی طولانی مدت آزاردهنده باشد . قطعاً بدتر از سایر خودروهای سایز متوسطی که تاکنون پشت آنها نشسته اید ، نیست . حتی با وجود سانروف پاناروما در مدل SXL فضای بالاسری کافی هم وجود دارد .

مدل جدید اپتیما ۲۰۱۶     

کیا در مدل اپتیمای سال ۲۰۱۶ موتور جدیدی به آن اضافه کرده است که توان آن ۱۷۸ اسب بخار است . موتور چهارسیلندری ۱٫۶ لیتری توربو شارژ که دارای یک سیستم انتقال نیروی ۷ دنده ه است .

 کیا اپتیما ۲۰۱۶ تعویض دنده کاملاً روانی دارد اما نه به آن سرعتی که فکر می کنید بطوریکه برخی این مدل را “تنبل” نیز توصیف می کنند .

اتاق مدل LX 1.6 T هم آرام به نظر می آید . روکش صندلی ها مقاوم و با کیفیت به نظر می رسد  با این وجود جلوه ی چندان قابل توجهی ندارد . البته خیلی هم بد نیست اما سرآمد این رده هم محسوب نمی شود . ظاهر کلی داخل اتومبیل ( از جمله دوخت و تقسیمات افقی داشبود ) در این تیپ هم وجود دارد و گرچه به اندازه ی مدل SXL شیک نیست ، با این وجود حرف هایی برای گفتن دارد .

مصرف سوخت LX 1.6 T در شهر ، بزرگراه ، و ترکیب شهر و بزرگراه به ترتیب ۸/۵ ، ۶ و ۷/۵ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر است . به طور مقایسه ای ، این مقادیر برای مدل SXL  برابر است با ۱۰/۵ ، ۷/۵ و ۹/۵ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر است .

باتوجه به بهسازی های صورت گرفته و به خصوص مصرف سوخت این مدل ، در بین خریداران مقتصد ، آینده ی روشنی برای این خودرو پیش بینی می شود .

بازار اپتیما ۲۰۱۶

طراحی جدید اپتیما ۲۰۱۶ تلاش خوبی بود و این اتومبیل را در بخش بالای این کلاس قرار داد . برجسته ترین تغییرات ایجاد شده در این طرح عبارتند از تقویت شاسی و افزایش کیفیت داخل اتاق ؛  و علیرغم اینکه برخی از گزینه های طراحی داخلی آن چندان مورد توجه نیست و در نظر گرفتن موتور جدید آن ، مورد قابل توجهی در طرح جدید کیا یافت نمیشود که نشان دهنده عملکرد ضعیف آن باشد . این مساله در مورد خودرویی که تاکنون شروع و عملکرد خوبی داشته اهمیت پیدا می کند .